Skip to main content

Na treťom ročníku divadelného festivalu Rehearsal for Truth v New Yorku vystúpi aj slovenská tanečná produkcia Watch Now!

Vytlačiť

Medzinárodný festival Rehearsal for Truth – The Travesty of Truth sa na prelome septembra a októbra uskutoční v New Yorku už po tretí raz. Organizátorom akcie je Vaclav Havel Library Foundation založená s poslaním rozvíjať odkaz Václava Havla v severnej Amerike.

Prehliadka predstaví súčasnú stredoeurópsku produkciu spracovávajúcu spoločensky angažované témy odrážajúcu súčasné komplexné spoločensko-politické otázky, ktorými sa zaoberá tak európska, ako aj americká politická reprezentácia i občianska spoločnosť.

Okrem sprostredkovania vysokej umeleckej kvality je želaním organizátorov podporiť ideu spolupráce stredoeurópskych zemí a zároveň vytvoriť podmienky pre možnú interakciu s americkými divadelníkmi.

Festival ponúkne tri celovečerné hry divadiel z Českej republiky, Poľska, Rumunska a Slovenska. Divadelný program zaháji predstavenie Woman Alone (Rumunsko), ktoré je feministickou výpoveďou z pera laureáta Nobelovej ceny Dario Fo a jeho manželky Francy Rame. V hlavnej úlohe sa predstaví rumunská filmová a divadelná herečka Andreea Bibiriová, ktorá za rolu získala Cenu za najlepší ženský výkon na Národnom komediálnom festivale (2017).

Ďalším predstavením bude Truth (Studium Teatralne, Varšava). hra vytvorená zo strachu o budúcnosť. Autor a režisér Piotr Borowski bude na javisku s hercami a divákmi skúmať pravdu o súčasnom človeku, tradíciách a kultúrnych zvykoch, vrátane viery, formujúcej poľskú i európsku kultúru, napriek tomu, že predstavuje aspekt, „ktorý prijíma neskutočné, klamné a nemožné sľuby ako skutočné, pravdivé a absolútne uskutočniteľné.“

České divadlo bude reprezentovať Audience (Divadlo Kašpar, Praha) – prvá z čiastočne autobiografických Havlových jednoaktových hier známych ako „Vaněkova trilógia“, vychádzajúca z jeho skúseností neustáleho prenasledovania komunistickým režimom a podrobenia núteným prácam. V hlavných úlohách vystúpia Jakub Špalek a Ján Potměšil.
Zo Slovenska do New Yorku prichádza tanečná inscenácia Watch now! choreografickej dvojice  Dano Raček a   Lucia Holinová, ktorá sa ponoruje do súčasných problémov identity a straty súkromia so živou sprievodnou hudbou.

Okrem predstavení festival ponúkne diskusiu s vedcami pre zbierku oral history Havel Conversations a s autormi novej knihy Havel in America. Taktiež budú na programe hudobné produkcie a výstava Vaclav Havel – Citizen and Dramatist, organizovanú Czech Center New York. Medzi sprievodné akcie bude patriť aj virtuózny koncert orchestru Gypsy Devils a panelová diskusia s tvorcami. Gala 2019 si pripomenie 30. Výročie nežnej revolúcie z roku 1989, ktorá priniesla slobodu krajinám strednej Európy. Bude na nej vyznamená aj bývalý americký veľvyslanec v Česku Craig Stapleton a pani Dorothy Stapletonová v rámci odovzdávania ceny "Courageous Writer at Risk" - "Disturbing the Peace Award".

Divadelný festival Rehearsal for Truth 2019 sa koná v historickej Českej národnej budove v centre Manhattanu. Všetky predstavenia sa uvádzajú s americkými titulkami, po každom z nich bude nasledovať diskusia. Slovenské tanečné predstavenie Watch Now! bude uvedené 26. septembra aj v Mestskom divadle v Jersey.

Viac o programe:

www.vhlf.org

info@vhlf.org

www.jctcenter.org

 

 

Návšteva festivalu v New Yorku, ktorého sa zúčastnia členky SC AICT Vladislava Fekete, Zuzana Uličianska a Zuzana Spodniaková, bola zaradená do plánu zahraničných mobilít Slovenského centra AICT, ktoré získali podporu z grantu  Fondu na podporu umenia v roku 2019.