Skip to main content

Väznený Kirill Serebrennikov osobnosťou roka

Vytlačiť

Väznený Kirill Serebrennikov osobnosťou roka

 

Ruská sekcia AICT na základe hlasovania vymenovala ruského divadelného a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova za osobnosť roka pre jeho nevídaný prínos divadlu aj za podmienok domáceho väzenia.


Dlhoročný umelecký šéf moskovského Gogoľ-centra Kirill Serebrennikov je od 23. augusta 2017 držaný v domácom väzení vo veci vyšetrovania za nesprávne finančné vedenie týkajúce sa umeleckého projektu Platforma (2011–2014). Významné umelecké osobnosti a profesionálne združenia v Rusku a Európe ale považujú jeho súd za politicky motivovaný a vyzvali na jeho prepustenie.


Počas domácej väzby Serebrennikova boli odpremiérované dve produkcie, na ktorých začal pracovať pred uväznením: Così fan tutte v Opernhaus Zürich a Barok v Gogoľ-centre v Moskve. Jeho film Leto, ktorý taktiež strihal v domácom väzení, bol minulý rok premietaný na filmovom festivale v Cannes. Balet Nurejev, ktorý zrežíroval pre Boľšoj teatr, ako aj jeho inscenácia Malé tragédie, uvádzaná v Gogoľ-centre, sú nominované na ruskú Národnú cenu za divadlo Zlatá maska 2019.

 

 

 

Kirill Serebrennikov
Kirill Serebrennikov