Skip to main content

Osobnosť roka Kirill Serebrennikov získal dve Zlaté masky 2019

Vytlačiť

Osobnosť roka Kirill Serebrennikov získal dve Zlaté masky 2019

 

Ruská sekcia AICT na základe hlasovania vymenovala ruského divadelného a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova za osobnosť roka pre jeho nevídaný prínos divadlu aj za podmienok domáceho väzenia.


Dlhoročný umelecký šéf moskovského Gogoľ-centra Kirill Serebrennikov bol od 23. augusta 2017 do 8. apríla 2019 držaný v domácom väzení vo veci vyšetrovania za nesprávne finančné vedenie týkajúce sa umeleckého projektu Platforma (2011–2014). Významné umelecké osobnosti a profesionálne združenia v Rusku a Európe považovali jeho súd za politicky motivovaný a vyzývali na jeho prepustenie.


Počas domácej väzby Serebrennikova boli odpremiérované dve produkcie, na ktorých začal pracovať pred uväznením: Così fan tutte v Opernhaus Zürich a Barok v Gogoľ-centre v Moskve. Jeho film Leto, ktorý taktiež strihal v domácom väzení, bol minulý rok premietaný na filmovom festivale v Cannes. Balet Nurejev, ktorý zrežíroval pre Boľšoj teatr, ako aj jeho inscenácia Malé tragédie, uvádzaná v Gogoľ-centre, boli nominované na ruskú Národnú cenu za divadlo Zlatá maska 2019 a obe boli ocenené. V utorok 16. apríla si Serebrennikov na slávnostnom vyhlasovaní a odovzdávaní cien v Boľšom teatre prevzal Zlatú masku za Nurejeva ako najlepšiu inscenáciu v kategórii baletu a Zlatú masku za najlepšiu réžiu za inscenáciu Malé tragédie.

 

 

 

Kirill Serebrennikov
Kirill Serebrennikov